پایگاه خبری تحلیلی عصر ما
 • کد خبر : 83902
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ اسفند, ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۰
 •   

  مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری : جشنواره بستنی سنتی خوزستان ،۵ فروردین در ملاثانی برگزار می شود

  مدیرکل میراث فرهنگی : جشنواره بستنی سنتی خوزستان ۵ فروردین در ملاثانی برگزار می شود. ایزدی در گفتگوی رسانه ای خود در آستانه سال جدید گفت : در پنجم فروردین جشنواره بستنی در شهر بستنی سنتی خوزستان در ملاثانی برگزار شده و در کنار آن موسیقی محلی عربی(عَلوانیِه) و اجرای بازی سنتی عربی هویشه نیز […]

  مدیرکل میراث فرهنگی : جشنواره بستنی سنتی خوزستان ۵ فروردین در ملاثانی برگزار می شود. ایزدی در گفتگوی رسانه ای خود در آستانه سال جدید گفت : در پنجم فروردین جشنواره بستنی در شهر بستنی سنتی خوزستان در ملاثانی برگزار شده و در کنار آن موسیقی محلی عربی(عَلوانیِه) و اجرای بازی سنتی عربی هویشه نیز اجرا می شود.

  ایزدی با اشاره به برگزاری جشنواره ی گردشگری غذاهای بندری، بومی و محلی در جنوب خوزستان بیان کرد: مسابقه ی غذاهای دریایی، معرفی انواع ماهی، میگو و نحوه صید، معرفی اماکن صید، نحوه پخت و ارایه انواع ماهی در خرمشهر و آبادان در هفتم و هشتم فروردین آینده برگزار می شود. مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان از برگزاری جشن نوروزگاه در ۱۷ شهرستان این استان با محوریت شهرستان های اهواز، خرمشهر و اندیمشک به مناسبت آغاز سال نو خبر داد.

  علیرضا ایزدی اظهار کرد: در قالب جشن نوروزگاه برنامه های متفاوت و شادی برای عموم مهمانان نوروزی برنامه ریزی شده که برگزاری بازارچه های صنایع دستی، نمایش های آیینی، جشنواره غذاهای محلی از جمله آنها خواهد بود.وی افزود: ۲۰ بازارچه ی صنایع دستی برای فعالیت در ایام نوروز ۹۷ در خوزستان پیش بینی شده و در حال راه اندازی است.مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی خوزستان همچنین از برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در نوروز ۹۷ خبر داد و گفت: این نمایشگاه با هدف معرفی و احیای هنرهای سنتی در معرض خطر، اجرای آیین های نوروزی، بازی های محلی، اجرای موسیقی های سنتی در مناطق مختلف، پخت و عرضه نان ها و غذاهای محلی، معرفی و عرضه سوغات بومی به مدت ۱۰شب در ساحل رودخانه کارون با همکاری معاونت فرهنگی شهرداری اهواز برگزار می شود.

  وی افزود:جشن نورزگاه ۲۸ اسفند همراه با برپایی مراسم آیینی، فرهنگی، موسیقی های محلی، برپایی بازارچه های صنایع دستی و عرضه سوغات محلی در شهرستان دزفول برگزار می شود.ایزدی یادآور شد: جشن نوروزگاه در شهرستان رامهرمز نیز از ۲۸ اسفند امسال برگزار شده و با برپایی مراسم آیینی، فرهنگی، موسیقی های محلی، بازارچه های صنایع دستی و عرضه سوغات محلی و راه اندازی نمایشگاه عکاسی با لباس ها و پوشش محلی در امارت صمیمی همراه است.وی ادامه داد: از اسفند امسال چهار اقامتگاه بوم گردی و همچنین تعدادی مضیف عربی در مناطق مختلف خوزستان فعالیت خود را آغاز کرده و به پذیرایی و اسکان مهمانان و مسافران نورزی می پردازند.

  مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی خوزستان با اشاره به برگزاری نوروزگاه در سوم فروردین در باغملک عنوان کرد: در این روز جشنواره هُمدُرُنگ( شعرخوانی به گویش محلی) و نیز همایش نوروزگاه سول منگشت در شهرستان باغملک و جشنواره نوروزی میلاس(اجرای موسیقی محلی، رقص محلی، بازی های بومی و …) در روستای چال محمدحسین سرمسجد شهرستان مسجد سلیمان برگزار می شود.وی ادامه داد:وی بیان کرد: نمایش آیینی گرازبازی، اجرای نمایشی کومین- جَرین، اجرای موسیقی محلی بختیاری(توشمال)، بازی نمایشی چوب بازی، رقص محلی دستمال بازی و پخت غذاهای سنتی ۱۲ فروردین در روستای شاه نشین شهرستان هفتکل انجام می شود.

  لازم به یادآوری است نخستین جشنواره بستنی سنتی سال گذشته با همت اداره میراث فرهنگی و فرمانداری باوی و شهرداری ملاثانی برگزار و با استقبال گسترده شهروندان و مسافران نوروزی مواجه شد

  برچسب ها :