پایگاه خبری تحلیلی عصر ما
 • کد خبر : 77081
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ مهر, ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۴
 •   

  گزارش سومین نشست فرهنگی مجمع اصلاح طلبان عرب در “حسینیه الهدی”

  گزارش سومین نشست فرهنگی دهه سوم ماه محرم با مشارکت جمعی از فعالان اجتماعی و فرهنگی اهواز در “حسینیه الهدی”.همزمان با دهه سوم ماه محرم و سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و در ادامه سلسله نشست های فعالان فرهنگی و اجتماعی اهواز ، سومین جلسه پس از پایان روضه خوانی […]

  گزارش سومین نشست فرهنگی دهه سوم ماه محرم با مشارکت جمعی از فعالان اجتماعی و فرهنگی اهواز در “حسینیه الهدی”.همزمان با دهه سوم ماه محرم و سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و در ادامه سلسله نشست های فعالان فرهنگی و اجتماعی اهواز ، سومین جلسه پس از پایان روضه خوانی شیخ عبدالرزاق سیلاوی با سخنرانی دکتر قاسم مزرعه فرد محقق و پژوهشگر خوزستانی در حوزه تاریخ با موضوع ” الاهوازیون و ضروره الاعتناء بالتاریخ” برگزار شد.

  دکتر قاسم مزرعه فرد با استناد به آیات قرآنی و نیز کلام مشاهیر‌ و مفکران و شاعران به اهمیت موضوع تاریخ پرداخته و از لزوم توجه جدی به آن صحبت به میان آورد.وی سپس به بررسی مهم ترین کتاب هایی پرداخت که تاریخ مردم عرب خوزستان را بررسی کرده اند. در این قسمت وی با طرح این موضوع که اولین و قدیمی ترین منابع در این زمینه یا بوسیله نویسندگان عراقی نگاشته شده اند یا غیر عرب ها؛ این مسئله از عوامل مهم تحریف تاریخ مردم عرب خوزستان می باشد . چرا که به گفته وی ؛ نوشته های نویسندگان عراقی به علت اختلافات دو کشور ایران و عراق همیشه تحت تاثیر جریانات سیاسی بوده اند.

  از طرفی دیگر اولین کتاب های فارسی و از جمله کتاب احمد کسروی با عنوان ” تاریخ پانصد ساله خوزستان” در دوره رضا بوده اند یعنی در دوره اوج احساسات ناسیونالیستی و جریان عرب ستیزی در ایران عصر پهلوی که به تبع آن نگارش تاریخ این قوم نیز تحت چنین دیدگاه و نگرشی دستخوش شدید تحریف گردیده است.

  در ادامه این نشست آقای مزرعه فرد که خود دانش آموخته رشته تاریخ است به بررسی و تعریف گذرای مهم ترین کتاب هایی پرداخت که تاریخ مردم عرب خوزستان را به نگارش در آورده اند. وی از دکتر عبدالنبی قیم به عنوان اولین نویسنده و پژوهشگر عرب اهوازی یاد کرد که به شکلی دقیق و موشکافانه کتاب های مربوط به تاریخ مردم عرب خوزستان و بویژه کتاب احمد کسروی را مورد نقد و بررسی قرار داده بود.در پایان این سخنرانی دکتر مزرعه فرد بر لزوم نگارش صفحات نانوشته تاریخ خوزستان همچون دوره میسانیان و نیز لزوم توجه جدی به تاریخ این قوم در کتاب های درسی تاکید کردند.

  برچسب ها :