پایگاه خبری تحلیلی عصر ما
 • کد خبر : 93106
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۵ آبان, ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۸
 •   

  کیانوش راد: روش های نامتعارف فروش نفت فساد زاست

  فاز دوم تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران دیروز در حالی وارد مرحله عملیاتی شد که بسیاری از کارشناسان سیاسی و اقتصادی نسبت به تبعات ناخواسته آن همچون شکل گیر طبقه‌ای نوخاسته و رانتی در فضای اقتصادی و سیاسی کشور به بهانه دور زدن تحریم ها ابراز نگرانی می‌کنند. نگرانی کارشناسان از تجربه تلخ دور قبلی […]

  فاز دوم تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران دیروز در حالی وارد مرحله عملیاتی شد که بسیاری از کارشناسان سیاسی و اقتصادی نسبت به تبعات ناخواسته آن همچون شکل گیر طبقه‌ای نوخاسته و رانتی در فضای اقتصادی و سیاسی کشور به بهانه دور زدن تحریم ها ابراز نگرانی می‌کنند. نگرانی کارشناسان از تجربه تلخ دور قبلی تحریم‌ها برخواسته است. در دور قبلی تحریم‌ها افراد و گروه‌هایی با نام بخش خصوصی و با تکیه به روش‌های غیرمتعارف وارد جریان اقتصاد و سیاست کشور شدند که زیان عملکرد آنها بعد از پایان تحریم‌ها آشکار شد و پرونده‌های بسیاری از آنان هنوز باز است.

   تجربه ثابت کرده است که رشد و نمو این طبقه که فضای تحریم برای آنها بستری مناسب است، منجر به از میان رفتن استقلال بخش خصوصی واقعی و منافع ملی کشور و ثروت‌اندوزی عده‌ای اندک می‌شود. مثال بارز این جریان بابک زنجانی است که با نام حفظ منافع ملی و به عنوان نماینده بخش خصوصی وارد گود بازاریابی برای نفت ایران در دوران تحریم شد اما به زعم کارشناسان نه تنها کاری برای فروش نفت ایران انجام نداد بلکه بدهی‌های سنگین روی دست وزارت نفت گذاشت.  محمد کیانوش راد، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در گفتگو با «نفت‌خبر» در رابطه با شکل گرفتن این طبقه نوخاسته می‌گوید: هنگامی که ما مجبور هستیم از مراودات متعارف بین‌المللی فاصله بگیریم و شیوه‌های نامتعارف را برای فروش نفت یا هر کالای دیگر دنبال کنیم حتما باید در انتظار بروز تخلفات و فسادهایی که در دور قبل به وجود آمد، باشیم. از نگاه کیانوش‌راد، راه حلی اصلی پیشگیری از چنین فسادهایی حفظ برجام و تقویت آن و قرار دادن آمریکا در موضع انفعالی‌تر است زیرا در غیر این صورت افتادن به دام روش‌های غیرمتعارف مشکلاتی را در پی خواهد داشت. 

   اما در شرایطی که فاز دوم تحریم‌های آمریکا با هدف به حداقل سراندن فروش نفت ایران از دیروز به اجرا درآمده، مسولان صنعت نفت کشور برای حفظ روند صادرات نفت چه کار باید کنند؟ این سوال در شرایطی وجود دارد که با وجود لابی سنگین آمریکا با متحدانش برای صفر کردن خرید نفت ایران تا تاریخ ۴ نوامبر، صادرات نفت خام ایران نه تنها صفر نشد بلکه به نقل از برخی منابع معتبر ردیابی نفتکش‌ها، در حدود دو میلیون بشکه در روز بوده است. با این حال منتقدان دولت عقیده دارند وزارت نفت در فروش نفت کوتاهی کرده است. آنطور که از این انتقادها برداشت می‌شود، جان کلام این عده این است که آنها از صلاحیت و تجربه بیشتری برای فروش نفت برخوردارند.

   تا پیش از خروج دونالد ترامپ از توافق بین‌المللی برجام، ایران روزانه حدود ۲/۷ میلیون بشکه در روز نفت خام و میعانات گازی روانه بازار جهانی می‌کرد. در همین زمینه، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت می‌گوید: در شرایط تحریم اگر شرکت ملی نفت ایران نتواند نفت صادر کند به کم‌کاری متهم می‌شود. از طرفی اگر بخواهد از روش‌های غیرمتعارف برای فروش نفت استفاده کند نیز ممکن است با فسادهای احتمالی و اتهام خیانت مواجه شود. در نتیجه به نظر می‌رسد مسولان وزارت نفت در هر دو حالت در معرض اتهام قرار دارند. کیانوش‌راد در ادامه می‌گوید: اگر قرار است حتی به شیوه‌های غیرمتعارف اقدامی مانند فروش نفت صورت گیرد، حتما باید از مکانیزم‌های شفاف و قابل کنترل ولو به صورت محرمانه استفاده کرد و ضمانت‌های لازم را جهت حفظ منافع ملی از فعالان این روش‌ها دریافت کرد. 

  د

  برچسب ها :

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.