پایگاه خبری تحلیلی عصر ما
 • کد خبر : 92748
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ آبان, ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۰
 •   

  آیت الله حیدری : باید اعتراف کرد تبعیض در خوزستان وجود دارد

  باید اعتراف کرد تبعیض در خوزستان وجود دارد. تجزیه طلبی نقطه آغار تشکیل جریان وهابی تکفیری در خوزستان بود. آیت الله دکتر محسن حیدری در همایش ملی حادثه تروریستی اهواز نماد حقوق بشر آمریکایی در سالن امام خامنه ای(مد ظله) مجتمع فجر اهواز: امام جمعه اهواز اظهار داشت : بر اساس اطلاعات بدست آمده و […]

  باید اعتراف کرد تبعیض در خوزستان وجود دارد. تجزیه طلبی نقطه آغار تشکیل جریان وهابی تکفیری در خوزستان بود. آیت الله دکتر محسن حیدری در همایش ملی حادثه تروریستی اهواز نماد حقوق بشر آمریکایی در سالن امام خامنه ای(مد ظله) مجتمع فجر اهواز:

  امام جمعه اهواز اظهار داشت : بر اساس اطلاعات بدست آمده و فیلمی که جنایتکاران قبل از عملیات تروریستی خود تهیه کرده بودند متوجه شدیم که اینها وابسته به جریان وهابی تکفیری داعش بودند. درست است که بعضی از این تروریست ها از قومیت های عرب و لر بودند و حتی یک نفر از اتباع افغان بودند، اما بحث قومیتی مطرح نیست. بحث جریان تکفیری و وهابی باید مورد بررسی قرار بگیرد.خوزستان تناسبی با جریان وهابی ندارد زیرا مردم خوزستان از همه اقشار و اقوام آن شیعه اند. چگونه شد که جریان وهابیت اینجا شکل گرفت در حالی که زمینه نداشته است.؟ مردم خوزستان در تشیع اصیل اند به اصالت اسلام. مردم خوزستان چشمشان را به اسلام که باز کردند اصحاب امیرالمومنین(ع) را دیدند. بذر تشیع در همان سال ۱۶ هجری در فتح اهواز در خوزستان کاشته شد.

  آیت الله حیدری افزود: در طول تاریخ، مذهب تشیع همواره اینجا مطرح بوده است. به طوری که در زمان امام صادق(ع) منصور دوانیقی به علت جمعیت زیاد شیعه ها مجبور شد حاکم اهواز را بین شیعه ها انتخاب کند.عشایر عرب خوزستان بعضی ها قبل از اسلام در اینجا سکونت داشتند بعضی نیز بعد از اسلام به خوزستان مهاجرت کردند که عمدتا از فرزندان و نوادگان اصحاب نزدیک امام علی(ع) بودند.مظاهر شیعی در خوزستان و تمسک والتزام مردم خوزستان به اهل بیت علیهم السلام در کشور مثال ندارد.از نظر وفاداری به وطن اسلامی نیز مردم خوزستان همواره در صف اول قرار داشتند. در زمان جنگ جهانی اول مردم عرب خوزستان بودند که انگلیس را با تقدیم هزار شهید از کشور بیرون کردند.در جنگ تحمیلی نیز از ۲۳ هزار شهید خوزستان ۱۲هزار نفر عرب بودند.

  نماینده مجلس خبرگان گفت : مردم خوزستان با این گرایشات مذهبی، شیعی، وطنی و انقلابی چگونه میشود جریان وهابی در بین آنها وارد شود؟برای واکاوی این جریان باید به جریان تجزیه طلب اشاره کرد که نطفه ناپاک این جریان توسط شیخ خزعل گذاشته شد. جریان تجزیه طلبی خلاف خواست مردم خوزستان بود.این منافقان در زمان صدام دراختیار صدام قرار گرفتند. بعد از صدام نیز خود را به امارات و عربستان عرضه کردند اما طبق اطلاعات واصله امارات و عربستان از آنها خواستند که مذهب خود را تغییر دهند تا از آنها حمایت کنند.سال ۷۳ اولین خبر از گرایش جوانان به دیگر مذاهب به ما رسید. در آن سال به آیت الله یزدی رییس وقت قوه قضاییه این موضوع را گفتم، که احساس خطر میکنم و این موضوع خطر مذهبی و امنیتی برای خوزستان دارد که ایشان با حساسیت حرف بنده را تایید کردند.زمینه های تشکیل جریان وهابی تکفیری از مشکلات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در خوزستان نشأت میگیرد. که باید تمام این جوانب مورد بررسی قرار گیرد.

  امام جمعه اهواز افزود: قبل از جنگ خوزستان از رتبه برخورداری حائز رتبه ۳ بود؛ اما اکنون این شاخص به ۱۷تنزل پیدا کرده است.یکی از مشکلات جوانان در استان خوزستان استخدام های غیر بومی است، جوانانی که با تحصیلات دانشگاهی برای استخدام به شرکت های خوزستان مراجعه میکنند اما استخدام نمیشون. در عین حال میبینند که نیروی کار به راحتی از خارج استان در این شرکتها مشغول بکار میشوند. 🔹فقر باعث میشود زمینه ایجاد شود تا گوششان بدهکار شبهه افکنی ها شود.باید اعتراف تبعیض در خوزستان وجود دارد اما این ناشی از قانون یا حکومت نیست. در قانون، سخنان امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری اثری از تبعیض نمیتوان یافت زیرا تبعیض متناسب با شرع نیست.

  آیت الله حیدری گفت :شاید بعضی از مدیران فقط همشهری ها و فامیل خود را میبینند و ترجیح میدهند آنها را بکار گیرند، بعضی هم اشتباهات چند نفر که به انحراف کشیده شده اند به حساب همه مردم عرب خوزستان گذاشته و از انتخاب و انتصاب آنها خودداری میکنند.سهم مردم عرب خوزستان از مناصب ۵ درصد است در حالی که بیش از۵۰ درصد جمعیت خوزستان را تشکیل میدهند. بعضی از آنها فامیل خود را عوض کردند تا بتوانند در ادارات مشغول به کار شوند. اینگونه میشود جوانی که از احکام اسلام اطلاع کافی ندارد این تبعیض را ناشی از حکومت شیعه و نهایتا از مذهب تشیع میبیند.معمولا گروه های منافق در طول تاریخ اسلام با زمینه های سیاسی شروع به مخالفت کرده و نهایتا سر از عقاید تکفیری در می آورند.بنده مطمئن هستم که این مسئله قابل حل است. باید برای این کار تمام جوانب و سازمانها همکاری کنند نه فقط بخش فرهنگی فعالیت کند. باید از همه ظرفیت های کشور برای حل این مشکل استفاده شود. اینگونه نباشد که فقط علما با کار فرهنگی و در حوزه های علمیه در این زمینه فعالیت کنند.

  منبع : کانال خبری حضرت آیت الله حیدری  @haydari_ir

   

  برچسب ها :

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.