پایگاه خبری تحلیلی عصر ما
 • کد خبر : 87045
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ خرداد, ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۳
 •   

  خوزستان در جایگاه سوم طرح اشتغال فراگیر و اشتغال پایدار روستایی

  معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: در طرح اشتغال فراگیر و اشتغال پایدار روستایی خوزستان در رتبه سوم قرار دارد. به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، دکتر عیسی منصوری در جلسه شورای اشتغال خوزستان افزود: کرمانشاه به دلیل وقوع زلزله و تسهیلاتی که دولت در پرداخت […]

  معاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: در طرح اشتغال فراگیر و اشتغال پایدار روستایی خوزستان در رتبه سوم قرار دارد. به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، دکتر عیسی منصوری در جلسه شورای اشتغال خوزستان افزود: کرمانشاه به دلیل وقوع زلزله و تسهیلاتی که دولت در پرداخت آنها تسریع کرده در رتبه اول جای دارد و فاصله خوزستان با فارس که در جایگاه دوم به سر می برد بسیار ناچیز است.

  اشتغال پایدار در گرو توسعه تولید است

  معاون وزیر کار در ادامه گفت: پرداخت وام، جزئی از فرآیند اشتغال است اما تضمین‌کننده ایجاد اشتغال پایدار نیست.عیسی منصوری افزود: اشتغال پایدار در گرو توسعه تولید است اما اگر قرار بر ایجاد مشاغل خدماتی نیز باشد باید به سمت مشاغل خدماتی مولد مانند حوزه گردشگری برویم.وی با اشاره به اینکه جهت‌گیری سیاست گذاران طرح اشتغال روستایی افزایش بهره‌وری بوده، اظهار کرد: حدود ۷۰ درصد طرح‌هایی که متقاضیان تسهیلات مشاغل روستایی در خوزستان ارائه کرده‌اند در حوزه پرورش دام‌های سبک با تعداد کم بوده در حالی که باید به سمت طرح های ایجاد دامداری‌های صنعتی و پرورش اصلاح نژاد دام پیش برویم.منصوری با تاکید بر لزوم سرعت بخشی در بررسی طرح‌های اشتغال پایدار و روستایی گفت: آنچه مهم است اینکه دستگاه‌های مربوطه فرآیند تحویل طرح‌های اشتغال را تسهیل کنند و پس از آن طرح‌ها را برای بررسی به بانک‌ها انتقال دهند تا متقاضیان معطل نشوند.

  عدم دخالت دولت در کار بخش خصوصی

  منصوری با تأکید بر عدم دخالت دولت در کار بخش خصوصی، افزود: وظیفه دستگاه‌های دولتی در هر منطقه، بهبود فضای کسب و کار و جهت‌گیری درست اقتصاد منطقه در راستای افزایش بهره‌وری است. جهت‌گیری و بهره‌وری اقتصادی در هر منطقه بر عهده دستگاه‌های متولی است و در واقع وظیفه آنها بهبود فضای کسب و کار برای بخش‌خصوصی است. به‌طور نمونه صادرات فرش دستباف ایران ۹ سال پیش حدود پنج هزار تخته در سال بود اما درحال حاضر به کمتر از پانصد تخته رسیده است. کاهش صادرات فرش ایران تنها به تحریم‌ها مرتبط نیست بلکه بخش عمده‌ای از آن ناشی از آشنا نبودن با قوانین جدید بازارهای جهانی است.وی درباره سیاست انتخابی سیاست‌گذار یادآور شد: سیاست‌گذار موظف به اجرای سیاست انتخابی است بدین معنا که طرح‌های اقتصادی مطابق با منطقه خود را بررسی و بهترین‌های آن را برگزیند.

  وضعیت خوب بررسی طرح‌ها برای ایجاد تسهیلات در خوزستان

  منصوری با اشاره به سامانه کارا گفت: در استان خوزستان بررسی طرح‌ها برای ایجاد تسهیلات با سرعت خوبی همراه است اما در مرحله اعطای وام باید همکاری بیشتری از سوی بانک‌ها رخ دهد. طبق مصوبه طرح های پیشنهادی باید هر طرح ۱۰ روز در دستگاه‌ها، چهار روز در کمیته فنی بررسی طرح ها و ۱۴ روز نیز در بانک ها بمانند.وی درباره طرح‌های مشاغل خانگی نیز اظهار کرد: باوجود ابلاغ بانک مرکزی اما سرعت اعطای تسهیلات به طرح‌های مشاغل خانگی از سوی بانک‌ها کند است. یکی از برنامه‌های وزرات کار شناسایی روستاهای کانون برای توسعه مشاغل خانگی است. منظور از روستاهای کانون روستاهایی است که بیشترین میزان داد و ستد را با روستاهای مجاور خود دارند که از ۴۴ هزار روستایی که شناسایی شده‌اند حدود پنج هزار روستا دارای چنین قابلیتی بوده‌اند.

  منصوری اضافه کرد: قرار است در فاز اول یک هزار روستا برای توسعه اشتغال در آنها، تهیه مواد اولیه و نحوه دسترسی به بازارهای هدف مورد ارزیابی قرار گیرد. سال‌جاری اعلام شد هر شخصی به عنوان کارآموز وارد فضای کسب و کار شود از شمول قانون کار و تامین اجتماعی برای پرداخت حق بیمه خارج می‌شود که این یک موقعیت مهمی را برای مهارت آموزان فراهم می‌کند.وی با بیان اینکه طرح اشتغال فراگیر به صورت بومی و منطقه‌ای دیده شده، افزود: برای اجرای این طرح مزیت‌های استان‌ها و شهرستان‌ها شناسایی شده و ظرفیت‌هایی را که برای ایجاد اشتغال و ارزش افزوده اولویت گذاری کرده ایم.

  برچسب ها :