پایگاه خبری تحلیلی عصر ما
 • کد خبر : 76884
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ مهر, ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۸
 •   

  وزیر جهاد کشاورزی از کانون ایجاد ریزگرد در جنوب شرق اهواز بازدید کرد

  محمود حجتی’ وزیر جهاد کشاورزی روز پنجشنبه از کانون ایجاد ریزگرد در منطقه جنوب شرق اهواز دیدن کرد.وزیر جهاد کشاورزی همچنین روز پنجشنبه از طرح کاشت نهال در این کانون و کانال آبیاری این منطقه به طول ۴۴ کیلومتر و نیز روند آماده شدن مجریان طرح کاشت نهال در این مکان دیدن کرد.پیش بینی شده […]

  محمود حجتی’ وزیر جهاد کشاورزی روز پنجشنبه از کانون ایجاد ریزگرد در منطقه جنوب شرق اهواز دیدن کرد.وزیر جهاد کشاورزی همچنین روز پنجشنبه از طرح کاشت نهال در این کانون و کانال آبیاری این منطقه به طول ۴۴ کیلومتر و نیز روند آماده شدن مجریان طرح کاشت نهال در این مکان دیدن کرد.پیش بینی شده با کاشت نهال در سطح ۳۰ هزار هکتار در منطقه جنوب شرق اهواز در راستای طرح ملی مقابله با ریزگردها ،‌تا سه سال آینده کانون ایجاد گرد و غبار در این منطقه از اهواز برطرف شود.

  محمد نژاد زاده مدیر روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تشریح سفر وزیر جهاد کشاورزی به خوزستان گفت:حجتی از روند اجرایی طرح مقابله با ریزگردها در این منطقه رضایت داشته و روند اجرای طرح را فراتر از انتظار توصیف کردند.حجتی وزیر جهاد کشاورزی شامگاه چهارشنبه وارد اهواز شد و در نشست ارزیابی کارهای انجام شده و بررسی عملیات اجرایی کانال آبیاری کانون جنوب شرق اهواز و همچنین برنامه ریزی برای کاشت نهال در عرصه های جدید با حضور استاندار خوزستان، مجریان طرح و مدیران استانی و شهرستانی حضور یافت.

  همچنین وی از طرح توسعه نخیلات شهرهای آبادان ، خرمشهر و طرح توسعه کشاورزی این ۲ شهر دیدن کرد.استان خوزستان از سال ۸۰ درگیر معضل ریزگردهاست و کارشناسان اعلام کرده اند ۳۵ درصد گرد و غبار این استان ناشی از کانون های داخلی است.این مساله باعث شد دولت کارگروه ویژه ای برای مهار کانون های گرد و غبار خوزستان تشکیل دهد و به دستور جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری یک کارگروه ویژه در این زمینه تشکیل شده و وزیر جهاد کشاورزی نیز مامور اجرای طرح های بیابان زدایی شده است. رئیس جمهور نیز برای پیگیری مشکلات خوزستان پنجم اسفند سفر یک روزه ای به اهواز داشت.

  ۹ فروردین امسال هیات دولت طرح کوتاه مدت و بلندمدت تثبیت کانون های گرد و غبار در خوزستان را تصویب کرد. بر این اساس برای تثبیت کانون‌های بحرانی در شرق اهواز در سطح ۴۲ هزار هکتار به مدت یکسال توسط وزارت جهادکشاورزی و بلند مدت در سطح ۳۲۰ هزار هکتار در طول برنامه ششم تدوین و اجرا می شود.همچنین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نیرو نیز مکلف شدند تامین حقابه زیست محیطی تالاب های استان خوزستان را در سال ۱۳۹۶ در اولویت، قرار دهند.

  بر اساس مطالعات حدود۶۰۰ هزار هکتار از اراضی خوزستان کانون گرد و غبار اعلام شده که ۳۵۰ هزار هکتار از آنها بحرانی و حدود ۴۰ هزار هکتار نیز فوق بحرانی است. کارشناسان بر این باورند که ۴۰۰ تا ۷۰۰ هزار هکتار از اراضی این استان نیز تنها یک گام با بیابانی شدن فاصله دارند.طرح انتقال آب رودخانه کارون به عرصه کانون ریزگردها درمجموع دارای ۴۴ کیلومتر طول است و احداث کانال انتقال ۱۰ اسفند سال ۱۳۹۵ توسط شرکت جهاد نصر خوزستان شروع شده است.

  برچسب ها :