پایگاه خبری تحلیلی عصر ما
 • کد خبر : 513
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ بهمن, ۱۳۹۲ - ۲۱:۵۲
 •   

  گشایش کتابخانه “جدبابایی” در بهبهان

  آئين افتتاح كتابخانه عمومي هدايت الله جدبابايي با حضور حضرت آيت الله شفيعي نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبري، فرج الله خبير معاون سياسي و اجتماعي استاندار خوزستان، خانواده محترم مرحوم هدايت الله جدبابايي، مدير كل كتابخانه هاي عمومي خوزستان و ديگر مسئولان استاني و شهرستاني برگزار گرديد. در اين مراسم آيت الله شفيعي […]

  آئين افتتاح كتابخانه عمومي هدايت الله جدبابايي با حضور حضرت آيت الله شفيعي نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبري، فرج الله خبير معاون سياسي و اجتماعي استاندار خوزستان، خانواده محترم مرحوم هدايت الله جدبابايي، مدير كل كتابخانه هاي عمومي خوزستان و ديگر مسئولان استاني و شهرستاني برگزار گرديد.

  در اين مراسم آيت الله شفيعي افزود: در سفرهاي خود به شهرهاي ديگر آنان را توصيه به كسب علم و دانش و بصيرت مي كنم ،اما در بهبهان نيازي به اين تاكيد نيست زيرا بهترين بينش ها ، بصيرتها، طرز تفكرها در اين شهرستان به اثبات رسيده است و و نخبگان و دانشمندان اين سرزمين زبانزد خاص و عام مي باشند و اين را در آمار دانشگاهيان اين شهرستان مي توان ديد كه بيش از جاهاي ديگري است و افتتاح اين كتابخانه از يك طرف گامي است در جهت افزايش بينشهاي اين شهرستان مي باشد.

  وي تصريح كرد: بهبهاني ها در تمام اعصار تاريخ طلايه داران علم و ادب بوده اند و همچنين در دوران دفاع مقدس و انقلاب نيز مردم اين شهر يكه تاز در ارائه خدمات به ميهن اسلامي بوده اند.نماينده خوزستان در مجلس خبرگان رهبري گفت: بهبهان وطن دوم من است چرا كه با اكثر علماي اين شهرستان نشست و برخاست داشته ام و من معرفت كاملي نسبت به شهرستان بهبهان دارم.وي افزود: عمل خيرين بهبهان برگرفته از همين فرهنگ ناب اين سرزمين است و امروز كه شاهد اين عمل خير از طرف خانواده جدبابايي هستيم خوشحاليم كه اين عمل فرهنگي و علمي  توسط اين خانواده ممتاز، سادات جليل القدر و دانشمندان و نخبگان انجام شد.آيت الله شفيعي در بخشي از سخنان خود ضمن تقدير و تشكر از مدير كل كتابخانه هاي عمومي خوزستان تصريح كرد: آقاي منصوري در سالجاري به عنوان مدير نمونه ملي در تهران معرفي شدند، اين موضوع براي ما افتخار آميز است كه يكي از فرزندان استان در كشور رتبه برتر داشته باشد. تلاشهايي كه در دوره ايشان براي توسعه كمي و كيفي كتابخانه هاي عمومي انجام شده است شايسته تقدير و تكريم است. وي در ادامه گفت: آنچه كه در مورد سرانه هاي مطالعه بايد گفت اينست: اگر در كشورهاي غربي گفته مي شود سرانه هاي مطالعه آنها بالاتر از ايران است به اين دليل مي باشد كه معياري غير از سنجش كتابخواني ندارند؛ اين در حاليست كه در كشورهاي اسلامي و بويژه ايران منابع معرفت علاوه بر كتابخواني منبر و خطابه است كه خود فصل مهمي در جامعه ديني است. لذا اين موضوع كه منابع معرفتي در جهان اسلام و ايران بيشتر و متنوعتر از ديگر كشورها است در رشد آگاهيهاي عمومي و ارتقاء معارف بشري تأثير دارد.

  در ادامه مراسم لفته منصوري گفت:خوشحاليم كه در اين شهر بزرگ با علما و فرهيختگان نامي و با تاريخ بلند و ديرينه افتخار آميز كتابخانه اي افتتاح مي كنيم كه به نام نامي خير بزرگوار مرحوم هدايت الله جدبابايي مي باشد و با همكاري نهاد كتابخانه ها و خانواده اين خير اين كتابخانه ساخته شد.وي افزود: حقيقت اين است كتاب بهبهان بسيار قطور است و تاريخ و شخصيتهاي آن و خيرين آن فصل جديدي در اين تاريخ كهن است. ما مي دانيم خيرين بهبهان كارهاي زيادي در حوزه هاي مختلف انجام داده اند اما در حوزه كتابخانه اين اولين اقدامي بود كه توسط خانواده جدبابايي انجام شد و اين افتخار را داريم اين كتابخانه را در هواي فرهنگي اين شهر تاريخي افتتاح كنيم . همه مطلعند كه نماينده محبوب شهرستان بهبهان قرار است يك كتابخانه در بهبهان افتتاح كنند و ايشان اولين نماينده مجلس هستند كه كتابخانه اي را احداث مي كنند.لفته منصوري گفت: حضور فقيهان روشن انديش اصولي و اهل حديث اخباري در گذشته تاريخي بهبهان حكايت از ظرفيت عجيب اين شهر در برخورد آراء و افكار فلسفي و علمي و فقهي است. به همين جهت امروز بهبهان براي تكرار، بازسازي و بازآفريني گذشته پرافتخار و آن مجد و شكوه عظيم خود به كتابخانه به عنوان مركز انباشت و اشاعه و بازپروري ميراث گذشته نياز دارد و انصافا حرمت و عظمت كتابخانه در بهبهان امروز به خوبي پاسداشته شده است.

  وي افزود: امروز در ماه ربيع قمري و بهمن شمسي كه هر دو يادآور زيباترين مناسبتهاي ديني و انقلابي ما هستند، در شهر فرهنگ پرور بهبهان با حضور شما اهالي فرهنگ و ادب سيزدهمين كتابخانه ي عمومي  بهبهان و 203 امين كتابخانه عمومي استان افتتاح مي شود .مدير كل گفت: در دوره مديريت جديد از فروردين 91 تا به امروز حدود 50 كتابخانه به كتابخانه هاي عمومي استان اضافه شد از 153 كتابخانه به 203 كتابخانه رسيديم يعني 25 درصد كتابخانه هاي عمومي خوزستان در كمتر از 2 سال به بهره برداري رسيد و كتابخانه هاي ديگري نيز تا پايان سال در ديگر شهرستانها افتتاح خواهيم كرد.منصوري تاكيد كرد: زمين كتابخانه عمومي هدايت الله جدبابايي توسط شوراي اسلامي و شهرداري بهبهان در اختيار قرار گرفته و بخشي از ساختمان تا مرحله اسكلت فلزي توسط خانواده محترم جدبابايي، ساخته شد و باقيمانده آن توسط اداره كل كتابخانه هاي عمومي خوزستان تكميل گرديد.

  منصوري اضافه كرد :در زندگينامه مرحوم هدايت الله جدبابايي جمله اي وجود دارد: ” من غني هستم چون مستغنيم” ، كه اين نشان از بزرگواري و فروتني اين خانواده بوده و من بسيار خوشحال و خرسندم كه اين خانواده معزز علي الخصوص سركارخانم سلطنت جدبابايي در اين مراسم حضور دارند و صميمانه از آنها تشكر مي كنيم و اميدواريم از فضاي فرهنگي اين كتابخانه نهايت استفاده برده شود و جوانان و عموم مردم بهترين استفاده را از اين امكانات ببرند.منصوری افزود: اداره كل كتابخانه هاي عمومي خوزستان مبلغ چهار ميليارد و ششصد ميليون ريال از محل اعتبارات تملك دارايي استان براي اين كتابخانه هزينه كرده است. اين كتابخانه در زيربناي 700 متر مربع با دو سالن مجزا براي مطالعه خواهران و برادران، مخزن كتاب، بخش كودك و نمازخانه و بخش اداري و فني طراحي شده است  و با تجهيزاتي شامل 12 دستگاه كولر،  6 دستگاه رايانه، 108 صندلي و ميز و قفسه و  7500 جلد كتاب آغاز بكار كرد.

  لفته منصوري در پايان افزود: با افتتاح سيزدهمين كتابخانه بهبهان ، هر 12840 نفر  بهبهاني به يك كتابخانه دسترسي دارند اين در حاليست كه در استان هر 22287 نفر و در كشور هر 25182 نفر يك كتابخانه دارند.  به ازاي هر يكصد نفر بهبهاني 4 متر و 18 سانتيمتر فضاي كتابخانه اي ، 111 جلد كتاب در كتابخانه هاي بهبهان وجود دارد. وي ادامه داد از هر يكصد نفر بهبهاني 7 نفر عضو كتابخانه هاي عمومي هستند در حاليكه در خوزستان از هر يكصد نفر نزديك 5 نفر و در ايران 3 نفر عضو كتابخانه هاي عمومي مي باشند در اين سرانه كه نشاندهنده اهميت كتابخانه در بهبهان است، بهبهاني ها از خوزستانيها و كل كشور بسيار جلوتر هستند.

  در پايان اين مراسم دكتر توكل به نمايندگي خانواده مرحوم جدبابايي از اداره كل كتابخانه هاي عمومي خوزستان در تكميل ساخت كتابخانه و تجهيز آن قدرداني كرد.همچنين لوح تقديرهايي از سوي حضرت آيت الله موسوي جزايري نماينده محترم ولي فقيه در استان و امام جمعه معزز اهواز و دكتر مقتدايي استاندار محترم خوزستان به خانواده محترم مرحوم هدايت الله جدبابايي و خانم سلطنت جدبابايي توسط معاون محترم سياسي و اجتماعي استاندار و امام جمعه بهبهان اهداء شد.

  DSC_7454 DSC_7472 DSC_7495 DSC_7599 DSC_7621 DSC_7640 DSC_7662 DSC_7721

  برچسب ها :