پایگاه خبری تحلیلی عصر ما
 • کد خبر : 91787
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ شهریور, ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۵
 •   

  صدای خشم، مسافر و یادگارِ عبدالقادریا!

  رشید_طه صدای خشم، صدای سفر و جاده ها، صدای مسافر، یادگار ترانه ی عبدالقادریا و یارایح، خواننده ی فرانسه الجزایری و مشهور جهان از دنیا رفت.بعد از مرگ چستربنینگتون خواننده ی گروه لینکین پارک، مرگِ رشیدطه خیلی تکانم داد. فکر می کنم ابتدایی بودم که یواشکی کاست های ویدئو را زیرِ پیراهن جا به جا […]

  رشید_طه صدای خشم، صدای سفر و جاده ها، صدای مسافر، یادگار ترانه ی عبدالقادریا و یارایح، خواننده ی فرانسه الجزایری و مشهور جهان از دنیا رفت.بعد از مرگ چستربنینگتون خواننده ی گروه لینکین پارک، مرگِ رشیدطه خیلی تکانم داد. فکر می کنم ابتدایی بودم که یواشکی کاست های ویدئو را زیرِ پیراهن جا به جا می کردیم. عمو محمد، من را از زیتون کارگری و آسیه آباد گرفته تا حصیرآباد برای گرفتنِ کاستِ ویدئو از دوستانش می فرستاد. با ترس و دلهره که مبادا کسی بفهمد. قد و اندامِ خیلی ریز و لاغری داشتم و کاست کاملا از پشت پیراهنم مشخص بود و فقط خیال می کردم کسی کاست را نمی بیند.

  با پدربزرگ و عموها زندگی می کردیم. فقط یک تلویزیون رنگیِ سونیِ خیلی کوچک داشتیم که آن هم جایش توی اتاق “مِجلسیه” یا پذیرایی بود. بابابزرگم آن را از سفرِ حاج خریده بود.از بین کاست های عمومحمد، از کاستی که رشیدطه و خالد می خواند خوشم می آمد. ترانه ی “عبدالقادریا” و “دیدی” را بارها پلی و ریپلی می کردم. شاید چندین ساعت پشت سرهم. بعدها با ترانه ی “#یارایح وین امسافر” بیشتر حس آرامش می گرفتم تا اینکه یهو بیست و چند سال گذشت و خبرِ فوتِ رشید رسید! به قول یکی از دوستانم بعضی نباید بمیرند یا باید صدها سال عمر کنند. اما همین عمر کوتاهشان هم صدها سال در خاطره ها می ماند.

  کاشکی هنرمندان ازجمله رشید واردِ فضای سیاسی نمی شدند که توسط افراد سیاسی نقد و تخریب نشوند. یادداشت مهرداد فرهمند خبرنگار بی بی سی از مرگ رشید به نظرم کمی از فضای انصاف خارج شده بود. تنها بخاطر اظهار نظر سیاسیِ رشید که باعث شد نویسنده نشان دهد رشید اگر در این سطح رسید شانسی بوده و تنها میوه ی رسیده ای را چیده!.گفتنی است، پیش از این آرش، طوفان و بسیاری خوانندگان در زبان های مختلف #یا_رایح را بازخوانی کردند.

  قاسم منصور آل کثیر

  برچسب ها :

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.