پایگاه خبری تحلیلی عصر ما
 • کد خبر : 89924
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ مرداد, ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۴
 •   

  مدیری که بشدت عاشق نخل است !

  به مناسبتهای مختلف مدیران مختلفی را می بینم و ضمن حرف و حدیثهای مطول یا کوتاه به برداشتی متواضع از احساسات آنان نسبت به مردم، محیط زیست گیاهی و حتی جانوری، جفرافیا، شهر و روستا، رودخانه ها، هنر، ورزش و… دست پیدا می کنم. به استثنای مردم که بسیاری از مدیران داعیه خدمت و عشق […]

  به مناسبتهای مختلف مدیران مختلفی را می بینم و ضمن حرف و حدیثهای مطول یا کوتاه به برداشتی متواضع از احساسات آنان نسبت به مردم، محیط زیست گیاهی و حتی جانوری، جفرافیا، شهر و روستا، رودخانه ها، هنر، ورزش و… دست پیدا می کنم. به استثنای مردم که بسیاری از مدیران داعیه خدمت و عشق به آنها را دارند، در بقیه موارد به ندرت پیش آمده که مدیری از عشق و علاقه اش به فلان رودخانه جاری در استان، یا شهر و روستایی، یا حیوان اهلی یا جانور یا درختی بگوید.‌ انگار دریچه احساس و تعلق خاطر این قبیل مدیران به زیباییهای خوزستان از همان ابتدا بسته شده است.

  با این وجود مدیری ( که دوست من هم هست ) را می شناسم که در کنار عشق بی حد و حصرش به کرخه و کارون، به شکل غیر قابل باوری عاشق نخل است. وقتی می شنود که تعداد زیادی از نخلهای خوزستان بدلیل بی آبی یا شوری آب رو به خاموشی و مرگ رفته اند یا در آستانه واع ابدی با خوزستان هستند، واقعاً غمگین می شود. این عاشق نخل، اگر هر روز به سمت باغ نخل خود در نزدیکی اهواز نرود، حداقل هفته ای دو یا سه بار می رود و همه وقتش را در کتار باغ پر از انواع نخل می گذراند. باغ او مملو و مالامال از نخلهای کبکاب، استعمران، برحی، بریم، زهدی و…. است که همگی پر بار و پر محصول و به شکل زیبایی در کنار هم چیده شده و منظره ای زیبا که حکایت از آمیختگی عشق و دانش است را بوجود آورده است. عشق زاید الوصف به نخل در کنار تحصیلات دانشگاهی، مطالعات کاربردی و فعالیت مستقیم، از دوستم شخصی متخصص در موضاعات کشاورزی بطور عام و نخل بطور خاص ساخته است. در زمینه آب و شیوه های نوین آبیاری و طُرق صرفه جویی و شوری زدایی نیز حرفهای خوبی برای گفتن دارد.

  این دلداده و عاشق، همه آیات و روایاتی که در آنها اشاره ای به خرما و نخل شده را نه تنها حفظ کرده بلکه پیرامون هر کدام از آنها توضیحهای مفصلی دارد. یکبار به روایتی استناد کرد با این مضمون: << نخل عمه ی انسان است و از حیث اصالت از همان گِل و سرشت آدم خلق شده است، لذا همچون آدمها مستحق احترام و اکرام است … >>.فارغ از سندیت این قول، غرض بیان نگاه وسیع و جامع این دوست به نخل است. از نظر او این درخت، رویشی اصیل و مقدس که هر گونه آزار رساندن به آن گناه و جرم و کشتن آن طبعاً جنایت است.می گوید: وقتی می شنوم که صدها هزار نخل در کنار و مجاورت کارون کشته می شوند، تنم می لرزد و از این بابت به خدا پناه می برم. به دو دلیل از ذکر نام مدیر موضوع این نوشتار معذورم:اول: اگر نامی برده شود قطعا حمل بر دیگر ستایی و تبلیغ به نفع ایشان خواهد شد که راقم چنین امری را نمی پسندم.دوم: روحیه او بگونه ای است که تمایلی به طرح نام خود در موضوعهای اینچنینی ندارد.به امید اینکه همه تلاشها به سمت نجات نخل پیش برود، این دلنوشته را به پایان می برم.

  علی عبدالخانی – روزنامه نگار

  یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷

  برچسب ها :

  نظرات برای این مطلب بسته شده است.


  Sorry, the comment form is closed at this time.