پایگاه خبری تحلیلی عصر ما
 • کد خبر : 87671
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۵ تیر, ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۷
 •   

  به بهانه ۴ تیرماه سالروز شهادت سردار هور و فرمانده گمنام انقلاب ؛ سرلشکر علی هاشمی

  چهارم تیرماه سالروز شهادت سرلشکر علی هاشمی فرمانده قرار گاه سری نصرت و از چهره های تاثیرگذار ۸ سال دفاع مقدس است کسی که در گمنامی بزرگترین مسئولیت جنگ را برعهده و اسرار محرمانه و رازهای جنگ را در سینه داشت . فردی که مقام معظم رهبری از او به “سردار جوان و غیور عرب […]

  چهارم تیرماه سالروز شهادت سرلشکر علی هاشمی فرمانده قرار گاه سری نصرت و از چهره های تاثیرگذار ۸ سال دفاع مقدس است کسی که در گمنامی بزرگترین مسئولیت جنگ را برعهده و اسرار محرمانه و رازهای جنگ را در سینه داشت . فردی که مقام معظم رهبری از او به “سردار جوان و غیور عرب اهواز و خوزستان” تعبیر کرد. سال ۱۳۴۰، کودکی درشهر اهواز چشم به جهان گشود که نامش را علی نهادند. کودکی او مصادف با دوران سیاه ستمشاهی بود، و علی هاشمی از همان زمان با افکار سبزو روشن اسلام پیوندی عاشقانه یافت.

  وی ارتباط تنگاتنگ خویش را با کوثر زلال وحی از همانین سنین حفظ کرد و تفسیر قرآن و درس اخلاق را از برنامه‌های مهم خویش قرار داده و با علاقه و ارادتی که به نماز داشت مرید و مؤذن مسجد شد. علی پس از پیروزی انقلاب با تکیه بر مطالعات عمیق و آگاهی‌های دینی خود در بحث‌های گروهک‌های مختلف شرکت کرده و با بحث‌های منطقی آنان را به تسلیم در برابر اسلام وا می‌داشت. وی از همان زمان ابتدا عاشق و دلباخته امام (ره) و پیشتاز مبارزه بود و به همین دلیل به قصد خدمت به نظام وارد کمیته انتقلاب شد و سپس به همراه حسین علم الهدی، آقایی و دیگر همزمانش جهت تشکیل بسیج و سپاه تلاش‌های بسیاری کرد.

  زندگی در جنگ مرحله نوینی از دوران پرتلاطم حضور حاج علی در دنیای خاکی بود اوج ایثار و رشادت او در شناسایی‌هایش نمایان بود، آنچنان که تمام طرح‌های عملیاتی‌اش را با تعداد اندکی نیرو با موفقیت به انجام می‌رساند. با گسترش محورهای عملیاتی، حاج علی «تیپ ۳۷ نور» را در محور حمیدیه تشکیل داد. و پس از عملیات الی‌بیت‌المقدس توانست سپاه بستان و حویزه را تشکیل دهد. ایجاد پاسگاه‌های مرزی و مسئولیت پدافندی کل منطقه از فعالیت‌های دیگر او بود.وی پس از تشکیل قرارگاه سری «نصرت» و ارائه طرح کلی عملیات خیبر و بدر ، مسؤولیت سپاه ششم امام جعفر صادق (ع) را عهده دار شد که حاصل آن سازماندهی ۱۳ یگان رزمی و پشتیبانی در استان خوزستان بود و شاید به همین دلیل او را سردار هور نامیدند.سرانجام قرارگاه نصرت در محاصره دشمن قرار گرفت و تعدادی از نیروهای اسلام به اسارت نیروهای بعثی درآمدند و علی هاشمی چهره محبوب و خندان عرصه‌های عشق و ایمان سرانجام به آسمان پیوست.

  برچسب ها :