پایگاه خبری تحلیلی عصر ما
 • کد خبر : 82116
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ بهمن, ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۶
 •   

  آموزش و پرورش ابزار ملت سازی یا تفرقه قومی!

  در سال ۲۰۱۷ مردم شهر شارلوتزویل ایالت ویرجینای آمریکا به نصب مجسمه یادبود ژنرال رابرت.ئی.لی که یکی از فرماندهان جنگ داخلی آمریکا بود، به دلیل حمایت وی از برده داری اعتراض نمودند، زیرا او را سمبلی از نفرت پراکنی و دودستگی و نژاد پرستی می دانستند. با درگیری مردم وتخریب بخشی از مجسمه توسط آنها […]

  در سال ۲۰۱۷ مردم شهر شارلوتزویل ایالت ویرجینای آمریکا به نصب مجسمه یادبود ژنرال رابرت.ئی.لی که یکی از فرماندهان جنگ داخلی آمریکا بود، به دلیل حمایت وی از برده داری اعتراض نمودند، زیرا او را سمبلی از نفرت پراکنی و دودستگی و نژاد پرستی می دانستند. با درگیری مردم وتخریب بخشی از مجسمه توسط آنها در نهایت تصمیم به برداشت آن از پارک شهر گردید.اعتراض به مظاهر نژاد پرستی، نفرت پراکنی و تفرقه قومی در مؤسساتی که باید مظهر وحدت ملی و همبستگی اجتماعی و تقویت روح یگانگی ملت باشند، از حقوق اساسی شهروندان می باشد.

  بی سلیقگی آموزش و پرورش اهواز درنامگذاری یکی از مراکز آموزشی با مظاهر قومی خاص که متناسب با ترکیب قومی وفرهنگی آن منطقه نمی باشد، تضعیف روح همبستگی ملی و اجتماعی است، که در دنیای امروز آموزش و پرورش از ابزارهای تقویت کننده آن در جهت ساختن دولت – ملت مدرن و پروژه ملت سازی محسوب میشود. به همین دلیل در دولت های ملی با تنوع قومی در نامگذاری مراکز آموزشی ومؤسسات فرهنگی جهت تقویت روح همبستگی ملی از نامهای مفاخر ملی در علم و ادب وفرهنگ استفاده می شود.آموزش و پرورش استان خوزستان بدون توجه به نقش خود به عنوان مؤسسه مدرنی که باید تقویت کننده روح همبستگی ملی در جهت شکل گیری دولت – ملت مدرن باشد، متاسفانه در جهت تقویت روح قومی و تحریک گسل های قومی حرکت می کند.

  عبدالرضا نواصر
  بهمن ۹۶

  برچسب ها :