پایگاه خبری تحلیلی عصر ما
 • کد خبر : 78373
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ آبان, ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۱
 •   

  دختران بیت محارب!

  اگر بخش اندکی از آزادی بی حد و حصری که عرب ستیزان ایرانی از آن برخوردارند به مقولات دیگراجتماع اختصاص می یافت براحتی می توانستیم ایران را یکی از آزادترین کشورهای دنیا بنامیم. مادام که موضوع ستیزه و طرف جدال “عرب ” باشد هیچ چیز جز محرمات نیست و می توان هر کاری را بدون […]

  اگر بخش اندکی از آزادی بی حد و حصری که عرب ستیزان ایرانی از آن برخوردارند به مقولات دیگراجتماع اختصاص می یافت براحتی می توانستیم ایران را یکی از آزادترین کشورهای دنیا بنامیم. مادام که موضوع ستیزه و طرف جدال “عرب ” باشد هیچ چیز جز محرمات نیست و می توان هر کاری را بدون دغدغه خاطر و ملاحظه انجام داد: از سردادن شعا رهای بسیار شنیع و ناپسند ناموسی در ورزشگاه آزادی تا نسخه نویسی یک معلم بی سواد و نژادپرست برای ” پرهیز” از تکلم به زبان عربی در مدرسه ای در یکی از روستاهای اهواز تا طراحی کفش زنانه منقش به طرح های چفیه عربی.تاجران کینه در ایران هیچ مالیاتی برای این تجارت پر رونق نمی پردازند. نه مرزی اخلاقی نه شرمی شخصی و نه منع قانونی. مرز اهانت به عرب آنجاست که قریحه از خلق اهانت ناتوان شود.

  در مدرسه روستای بیت محارب اهواز که همه ساکنان آن عرب هستند زبان عربی نه تنها به کتاب های درسی راه نمی یابد بلکه از زمینه ارتباطات ساده کلامی دانش آموزان ابتدایی که هنوز قدرت تکلم به زبان فارسی پیدا نکرده اند هم حذف می شود و این دانش آموزان معصوم بخاطرتکلم به زبان مادری خود – زبان قرآن و پیامبران و امامان- تنبیه می شوند. و از آنها خواسته می شود صد بار در دفتر مشقشان بنویسند : ” من از صحبت کردن به زبان عربی پرهیز می کنم.” جالب اینجاست که آن معلم از کلمه “پرهیز ” استفاده می کند. کلمه ای که در آیتمولوژی زبان فارسی و فیلولوژی این زبان اغلب برای اشاره به مبارزه ریشه ای شخص با یک بیماری یا کنترل امورناپسند مورد استفاده قرار می گیرد. تو گویی زبان عربی و طبیعتا فرهنگ مرتبط با آن یک بیماری مسری و یا یک عمل مذموم است که برای احتراز از خطرات آن باید به یک پرهیز ارتباطی – کلامی در حوزه زبان دست زد.

  زبان ما بعنوان عرب مسلمان ایرانی ستاره کاروان کِش ( ستاره راهنمای ) کرامت و هویت ماست . ستاره ای که هرگز با چنین اعمال نامتمدنانه و سخیف از افق مطالبات مشروعمان افول نمی کند. این زبان و فرهنگ عمیق مرتبط با آن تا همیشه ایام بعنوان عامل موثر تثبیت تشیع و لنگر ثبات و قرار نطام جمهوری اسلامی ایران در این خطه از کشور عمل خواهد کرد. در پایان از کینه ورزان معلق مانده درلایه های تاریخ و اوهام و دین ستیزان رسوا می پرسم چرا باید هزینه فرش پاره پاره گلستان و ترک های عمقی آتشکده های خاموش را دختران روستای بیت محارب بپردازند ؟ دختران مقطع ایتدایی بیت محارب چه نقشی در شکل گیری حوادث ۱۴۰۰ سال قبل داشتند؟

  محمد دورقی

  برچسب ها :