پایگاه خبری تحلیلی عصر ما
 • کد خبر : 76635
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۴ مهر, ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۶
 •   

  بررسی کتاب عرب های هور (تألیف ویلفرد تسیجر) – بخش دوازدهم

  از آنجا که کتاب عرب های هور ثبت مشاهدات روزانه یا خاطرات سال ها معاشرت با هورنشینان محسوب می شود لذا بارها دیده شده که موضوعی چند بار به شکلی تکرار می شود همچون موضوع مهمان نوازی تالاب نشینان که در گفتار هشتم بازهم برای چندمین بار به میان آمده است.او حتى آواز پسر بچه […]

  از آنجا که کتاب عرب های هور ثبت مشاهدات روزانه یا خاطرات سال ها معاشرت با هورنشینان محسوب می شود لذا بارها دیده شده که موضوعی چند بار به شکلی تکرار می شود همچون موضوع مهمان نوازی تالاب نشینان که در گفتار هشتم بازهم برای چندمین بار به میان آمده است.او حتى آواز پسر بچه ای از اهالی هور را هم به یاد می آورد که با صدای حزین و دل نشینش لحظاتی تسیجر را به گذشته های دور و عشق جوانی می برد:

  گالولی العرب عنک
  ظالم من زغر سنک
  ابهجرک عذبت حالی
  الله ینتقم منک

  تسیجر در این فصل تالاب های عراق را به عنوان مناطقی سرشار از آثار باستانی قدیمی و مهم معرفی می کند. آثاری که چه بسا هر قطعه اش می توانست حکایتی تمام نشدنی از تمدن عظیم یک ملت را بسراید ولی به علت عدم آگاهی ساکنان آن منطقه نسبت به اهمیت معنوی و تمدنی این آثار، آن ها را به آب انداخته یا نابود و تخریب می کرده اند.

  برخی از این آثار گرانبها را یا خود تسیجر یافته یا در مورد برخی دیگر داستان هایی از زبان هورنشینان می شنید. مثلا وی در جایی از یافتن لوح قدیمی بزرگ سُربی صحبت به میان آورده که توسط روستائیان آن منطقه جهت ساختن فشنگ کاملا ذوب شده بود. قطعه ای که از نظر اهمیت تاریخی و فرهنگی برای مردم یک قوم می توانست به ارزش چندین تانک باشد و نه تعدادی فشنگ بی ارزش .مشابه چنین داستان هایی را کم و بیش هورنشینان عرب خوزستانی و حتی ساکنین روستاهای اطراف نیز از پدرانشان نقل می کردند. چرا که این مناطق روزگاری دور جزئی از امپراطوری عیلامیان و تمدن میسان به شمار می‌رفتند.

  از جمله آثاری هم که خود تسیجر یافته ؛ مُهری است که به گفته خودش به عصر هیتی برمی گردد. (هیتی ها از اقوام باستانی ساکن آسیای صغیر و سوریه بودند.) که این موضوع می تواند از روابط تجاری اهالی اینجا با ساکنین شام و اطرافش در سال های دور حکایت بکند.یافتن چنین آثاری در این مناطق که روزگاری مسکن اولیه تمدن سومریان در هزاران سال پیش بود هرگز عجیب و بعید نیست.اما آنچه بر زیبایی محتوای کتاب عرب های هور می افزاید آن است که مولف کتاب گاه و بیگاه و جهت تنوع هم که شده داستانی خنده دار ولی در عین حال حقیقی نیز از مشاهداتش به میان می آورد. مثلا در این قسمت چنین گفته است:

  ” یک بار روستائیان مرا با احتیاط به خانه ای برده و مجسمه سفالی سگی[ که به تصور خودشان اثری باستانی باشد ] را نشانم دادند ‌. اما وقتی مجسمه را برگرداندم؛ زیرش عبارت Made in japan. به چشمم خورد. “

  ادامه دارد…….

  قاسم مزرعه فرد

  برچسب ها :