عصر ما
 • کد خبر : 67865
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ اسفند, ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۴
 •   

  ⁠⁠⁠⁠⁠تک خوری، گردو و فروپاشی !

  حکایت شده است که روزی مرد ثروتمندی سبدی بزرگ پر از گردو را پشت اسبش گذاشت و وارد بازار دهکده شد. در میدان دهکده سبد را به روی زمین گذاشت و به مردم دهکده گفت: «این سبد گردو، هدیه به شماست، فقط در صف بایستید و هر کدام یک گردو بردارید. بدانید که به تعداد […]

  حکایت شده است که روزی مرد ثروتمندی سبدی بزرگ پر از گردو را پشت اسبش گذاشت و وارد بازار دهکده شد. در میدان دهکده سبد را به روی زمین گذاشت و به مردم دهکده گفت: «این سبد گردو، هدیه به شماست، فقط در صف بایستید و هر کدام یک گردو بردارید. بدانید که به تعداد همه اهالی این دهکده، گردو در این سبد هست و به همه می‌رسد».مرد ثروتمند این را گفت و رفت. مردم دهکده پشت سر هم به صف ایستادند و یکی ‌یکی از داخل سبد گردو برداشتند. پسر بچه باهوشی هم در صف ایستاده بود. اما وقتی نوبتش رسید در کنار سبد ایستاد و نوبتش را به نفر بعدی داد. به این ترتیب هر کسی یک گردو برمی‌داشت و پی کار خود می رفت. مردی که خیلی احساس زرنگی می کرد با خود گفت: «نوبت من که رسید دو تا گردو برمی دارم و فرار می کنم. در نتیجه به این پسر باهوش چیزی نمی رسد».

  او چنین کرد و دو گردو برداشت و به سرعت در لابه‌لای جمعیت گم شد. سرانجام وقتی همه گردوهایشان را گرفتند و رفتند، پسرک با لبخند سبد را از روی زمین برداشت و بر دوش خود گذاشت و گفت: «من از همان اول گردو نمی‌خواستم این سبد ارزشی بسیار بیشتر از همه گردوها دارد». این را گفت و با خوشحالی راهی منزل خود شد.خیلی ها دلشان به گردوبازی خوش است و از این غافلند که آنچه گرانبهاست و ارزش بسیار بیشتری دارد سبدی است که این گردوها در آن جمع شده اند.بسیاری اوقات در زندگی، گردوها آنقدر انسان را به خود سرگرم می کنند که فرد اصلا متوجه نمی شود به خاطر لجاجت و یا یک دندگی و کله شقی و تعصب و خودخواهی، فردی و گروهی در حال از دست دادن اصل مطلب یعنی سبد نگهدارنده گردوهاست.خیلی ها وقتی در موسسه ای کار می کنند سعی دارند تک خوری کنند و در حق بقیه ظلم روا دارند و از این نکته ظریف غافلند که تیمی که در یک قالب آنها را گرد هم جمع کرده مانند سبدی است که گردوها را در خود نگه می دارد و حفظ این سبد به مراتب بیشتر از چند گردوی اضافه می ارزد. این داستان اثر ابوذر حیدری بنی است که با نام تک خوری ممنوع قابل دریافت اینترنتی است.

  ? نتیجه گیری فوق سری:گاهی اوقات همین عدم رعایت قاعده گردو منجر به فروپاشی های بزرگ می شود که طی چند روز اخیر بخش اول از چنین نمونه هایی را مشاهده کردیم.قاعده گردو خطرناک ترین قاعده ای است که ابلیس تک خوری از دل آن متولد می شود و به سرعت متکاثر می شود.

  علی عبدالخانی
  دوشنبه ۱۶ اسفند

  برچسب ها :
 • ویرایش
 • گفتگو