عصر ما
پربازدید ترین ها
 • امام جمعه خرمشهر : به کوری چشم سوء استفاده گران به خرمشهر در زبان محلی محمره میگویم - 579 بار

 • دکتر کریم سورای به ریاست دانشگاه پیام نور اهواز منصوب شد - 143 بار

 • امروز علی ساری؛ مردم بود! - 113 بار

 • پیشرفت نسبی مذاکرات با عربستان سعودی/ دو پلیس خاطی جده محاکمه شدند - 109 بار

 • در شورای اداری استان خوزستان با حضور رئیس جمهور چه گذشت؟ / اعتراض نماینده اهواز به ابتکارجلسه را متشنج کرد - 109 بار

 • روایت جهانگیری از گفتگو با رهبری درباره اصلاح‌طلبان/رابط مستقیم اصلاح‌طلبان شدم/رهبری استقبال کردند - 100 بار

 • مضیف حاج عبدالله در جزیره ” صلبوخ” / ۳۰ دانشجوی رشته هنر و معماری چگونگی ساخت مضیف عربی را فراگرفتند - 92 بار

 • طرح درختکاری جهاد سبز در اهواز برگزار می شود - 81 بار

 • تجمع معلمان اهوازی برای مطالبات صنفی مقابل سازمان آموزش و پرورش برگزار شد - 76 بار

 • یادواره شهدای جهاد عشایر عرب ضد انگلیس و بزرگداشت سرلشکر علی هاشمی برگزار می شود - 75 بار

 • کد خبر : 3078
 • تعداد نظرات : ۱۳ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ اسفند, ۱۳۹۲ - ۱۸:۰۳
 •   

  ماراچه شده برادر!… “جستاری در سخنرانی دریابان علی شمخانی”

  چندی پیش در حال مرور تعدادی از رسانه های مجازی و سایت ها بودم، در این میان سوتیتر یک خبر متفاوت توجه ام را به خود جلب کرد : ” دبیر شورای امنیت ملی در یادبود شهدای جهاد کشاورزی در اهواز گله کرده بود که که تنها یک پنجم مدیران استان خوزستان عرب هستند که این […]

  چندی پیش در حال مرور تعدادی از رسانه های مجازی و سایت ها بودم، در این میان سوتیتر یک خبر متفاوت توجه ام را به خود جلب کرد : ” دبیر شورای امنیت ملی در یادبود شهدای جهاد کشاورزی در اهواز گله کرده بود که که تنها یک پنجم مدیران استان خوزستان عرب هستند که این خط مشی مقام معظم رهبری نیست “

  121

  جهت اطلاع از چند و چون و  جزئیات خبر به سایت های مرتبط  اطلاع رسانی مراجعه و علیرغم اینکه به دلیل محدودیت رسانه ای و فقر تحلیل، اکثر رویدادها و اخبار مشابه و تقریبا کپی (رو گرفت فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی) هم بودند اما بسیاری از این سایت ها این اظها نظر عالی ترین  مقام کشور در حوزه امنیت کلان ،هر چند که با خوش بینی بالا اعلام شد،حذف و درباره آن سکوت اختیار نمودند .بدون تردید این رسانه بحکم اصل معروف “دانستن حق مردم است ” باید پیرامون سیاست پالایش خبری خود پاسخگوی افکار عمومی باشند !. و اما … در تیز بینی و درایت امیر دریابان شمخانی و ایثارگری دلسوزانه ایشان برای نظام مقدس جمهوری اسلامی شکی نیست و بارها شاهد بودیم  ایشان به عنوان یک تحلیل گر قوی سیاسی و نظامی وقتی پای منافع نظام در پیش باشد از همه سینه چاکتر و خط شکن تر است .بی شک عدم رعایت شایسته سالاری و بی توجهی به توازن اجتماعی و ترکیب جمعیتی در اداره امور ( مطابق اصول مردم سالاری دینی ) را در شمار سیاست های کلان نظام نمی داند و پیرامون آن به مسئولان گوشزد می کند… .همه ما باید به ایرانی بودن و زیستن در کشوری که  مورد لطف وعنایت امام عصر (عج) است افتخار کنیم ودرک شکرانه این نعمت را باید با دلسوزی و وفاداری و آباد نمودن آن  تجلی  دهیم ، علاوه بر این ما حاصل رسالت دینی هستیم که در گسترش آن قبل از این که فتح ارض صورت بگیرد تسخیر قلوب رخ  می داد از سویی دیگر نوع همزیستی در این سرزمین که به اذغان تمامی تاریخ نگاران و جغرافی دانان در موقعیت فوق العاده استراتژیک و حساس قرار دارد از نوع همدلی و مسالمت آمیز بوده  و علیرغم تنوع اقوام و قبایل در آن تاکنون هیچگونه منازعات قومی در آن رخ نداده است.

  58445246371546653565

  حال باتوجه به عصر مدرن و  فرایند فراگیر تجدد  و اینکه برای پیشرفت و آبادانی جوامع محوریت با دانایی وانسان بوده واین ظرفیت انسانی در تمامی گروه ها و دسته ها توزیع شده و با توجه به آموزش های اولیه دینی واسلامی که نباید انتساب به قوم و قبیله ای مایه مباهات و اولویت کسی باشد و استدلال این موضوع که انتساب افراد به قومیت نباید باعث مانع پیشرفت اجتماعی  و منجر به حذف آنان در اداره امور گردد لازم است از این منظر سخنان جناب شمخانی را مورد مورد تدقیق قرار داد. طبیعی است در جایی که با نگاه احتیاطی بیش از 50 درصد جمعیت استانی عرب  باشند تصدی گری وحضور کمتراز یک پنجم  مدیران از این قوم آن هم در مدیریت های میانی و نه کلان موجب ایجاد شائبه و شبهات میگردد که چه عواملی مانع توزیع مناسب و عادلانه مدیریت و اداره امور در بین مردم است.

  sham1

  به راستی که حق برخورداری از پیشرفت شغلی و مدیریتی بر اساس لیاقت و شایسته سالاری از اصول اولیه و مسلم حقوق شهروندی محسوب میگردد همان حقوقی که از ارکان شعارهای انتخاباتی ریاست محترم جمهور به شمار میآید. عدم استفاده کافی و عدالت گونه از توانمندی افرادی که اغلب منتسب به یک قوم میباشند نه تنها جامعه را از بخش عظیمی از الزامات  پیشرفت بشری محروم میسازد بلکه نوعی یاس واحساس وصله ناجور بودن در بین افراد ذکر شده فراهم می آورد که این یاس واحساس عدم تعلق داشتن و غیر مقبول بودن  منشاء چشم طمع دشمنان به این ظرفیت عظیم انسانی را فراهم می آورد. قوم ولایت مداری چون عرب خوزستان که در برهه های مختلف چه از نظر مذهبی ودینی و چه از نظر وفاداری به تمامیت ارضی ایران ازتمامی آزمون ها سربلند بیرون آمده وبا تقدیم هزاران شهید و رزمنده و سردار از اقوام سرآمد وفادار به نظام محسوب میگردد لازم است بیشتر مورد عنایت و دلجویی قرار گیرد.

  13-9-15-123616001

  این توده های این قوم  اصیل و دینمدار انتظار دارند فرزندانشان در مقایسه با سایرین فرصت یکسانی در جهت تصدی منصب ها و اشتغال بدست آورند .این مطالبه تاریخی ،حق اجتماعی و شهروندی آنان ناشی از آن است ،که این مردمان خود را مسلمان، ایرانی، وطن دوست و لایق میداند و بر این مبنا خواستار توجه جدی به توزیع مناصب در استان است. ما را چه شده در قرن بیست و یکم و در موقعیتی که سازمان ها برای پیشرفت و ارتقاء خود اگهی استخدام جهانی در شبکه های مجازی اعلام وسعی میکنند نخبگان جوامع و کشورها را از آن خود نمایند ما هنوز به بهانه های واهی وبه تحلیل های غلط که توسط افراد کوته فکری ارائه میگردد از ظرفیت های انسانی هموطنان خود غافل شویم. اگر در این راستا گروهی با دست آویزهای نخ نما و فاقد برهان عقلانی و در تضاد با مبادی انسانی و اصول علمی و بر اساس استدلات غلط  و نشأت یافته از منافع شخصی ،باندی و گروهی بخواهند میان اقوام اصیل ایرانی از قبیل بختیاری ،لر ،عرب ،بلوچ ،ترک ،کرد و ترکمن و… خدای ناکرده تبعیضی روا دارند باید با شدت و بدون هیچ اغماضی و همگام با منافع نظام  اسلامی با آنان برخورد قاطعانه و مسولانه صورت گیرد تا ثابت شود ،اقدامات گروههای خودسر نه تنها مخالف رای  و رهنمودهای حکیمانه مقام عظمای ولایت ومدیران کلان جمهوری اسلامی است بلکه با منافع  و مصلحت های کلان کشور در تضاد میباشد. در پایان همانگونه که ریاست محترم جمهور قبل از انتخابات تنوع اقوام در ایران را به گلهای باغچه تشبیه کرده انتظار است ایشان علاوه بر رفع دغدغه های اقتصادی  و سیاست خارجی که به نحو خوبی پیش رفته با حرکت به سوی تحقق مهمترین شعار انتخاباتی که همانا منشور حقوق شهروندی است گام های موثر و اثر بخش تری در این زمینه بردارند.انشا الله.

  چه حس بدی است،وقتی بدانی باغچه از تو دلگیر است

  و تک نخل این باغچه از آن بالا

  چشم انتظار باران 

  فاضل خمیسی

  برچسب ها :
 • ویرایش
 • انتشار یافته: ۱۳
  1. کو گوش شنوا !دوره عقلانیت با افراد عاقل راه برون رفت از وضعیت موجود

  2. سلام بر شما. در اینکه دوستان عرب مورد بی مهری قرار گرفبه اند شکی نیست اما باید اول به علل این بی مهری پرداخت سپس خواستار تغییر شد … آقای خمیسی هم باید بیشتر واقع بین باشد بهر حال بخاطر دلسوزی پاکش از ایشان ممنونم.

  3. لطفا آمارها ذکر شوند از کجا آمده اند انتخابات شورای شهر غیر از این می گویند ……

   • آقا حسین انتخابات شوزا فقط اعضاید اصلی شورا می دانند چه شده وعلت بعدی اینکه قوم عرب در انتخابات قومی رای نمی دهند دلیلش آراء سید شکر خدا در مناطق عرب نشین می باشد .

   • آقا حسین انتخابات شوزا فقط اعضا اصلی شورا می دانند چه شده وعلت بعدی ، اینکه قوم عرب در انتخابات قومی رای نمی دهند دلیلش آراء سید شکر خدا در مناطق عرب نشین می باشد .

  4. برای مشارکت باید زیر ساخت های فرهنگی و فکری را آماده سپس مبنا را بر شایستگان گذاشت . اینکه در اداره امور باید از همه استفاده کرد شکی نیست … ام آیا همه این ظرفیت را دا.ارند

  5. احسنت دست روی خیلی مسائل اصلی گذاشتی که مبایست دولت مردان دلسوزا نسبت به حل آنها اقدام اساسی کنند ، تادست فرصت طلبان کوتاه شود.

  6. موسی عزیز … این مقاله منطقی و مودبانه است بفرمایید اگر رای شورا قومی نبوده چگونه شش نفر از یک ائتلاف در انبخابات شورا موفق می شوند

  7. استاندار که قول داده بود این عدالت توزیع مناصب را رعایت کند پس چی شد ! گویا قدرت باز دارنده از همه مقامات بالاتر است… شاید موجودات فضایی باشند الله اعلم.

  8. گویا بخاطر همین نظرات آقای خمیسی مدیر کل نشد …آقای شمخانی از وعده های اعلاام شده در حسینیه چه خبر . لطفا عملگرا باشید.

  9. شعر انتهای مقاله از کیست

  10. با تشکر از پیام دهنده عزیز با عنوان یا زهرا س اگر عنوان شعر را میتوان بر کلمات مذکور گذاشت این کلمات ازجایی اقتباس نشده اند !

  11. این گونه سخن گفتن مانند شمردن رئوس است.هر کس بدرد استان میخورد باید در مصدر کار قرار گیرد.حتی اگر مدیر لایقی را میشناسیم که بدرد استان میخورد و خوزستانی نباشد باید آن را به استان آورده و به خدمت گیریم.


 • گفتگو